Kosmetologia od zawsze poszukuje składników, które są w stanie skutecznie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu. Jednym z najlepiej poznanych i dokładnie przebadanych jest retinol. Jego wszechstronne, nie tylko przeciwstarzeniowe działanie uczyniły go prawdziwą ikoną w świecie kosmetyki. Dziś zapraszamy Was w podróż po świecie retinolu. Opowiemy o jego wpływie na skórę, odmładzającym potencjale i nowatorskich formułach, jakie proponują nam producenci.
Skąd się wziął retinol?
Retinol to najbardziej aktywna postać witaminy A. Została ona odkryta w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to naukowcy zaczęli badać organiczne substancje, które odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowia oczu, skóry i innych narządów. W laboratorium retinol zsyntetyzowano po raz pierwszy na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, co otworzyło drogę do jego produkcji w przemyśle farmaceutycznym, a potem również w kosmetyce. Jednak to przede wszystkim badania nad zastosowaniem retinolu w leczeniu chorób skóry, takich jak np. trądzik, przyniosły przełom w postrzeganiu tego składnika jako substancji z ogromnym potencjałem przeciwstarzeniowym. Pierwsze kosmetyki zawierające retinol pojawiły się na rynku kosmetycznym w latach 80. XX wieku.
Czym jest retinol?
Retinol jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy retinoidów i jest jedną z biologicznie aktywnych form witaminy A. Retinol jest zbudowany z trzech elementów kluczowych dla witaminy A: cykloheksenowego jądra retinoidowego (tzw. rdzeń retinoidowy), łańcucha bocznego i grupy hydroksylowej. To właśnie ona jest istotna dla biologicznej aktywności retinolu, a także dla jego przekształcania w inne pochodne, takie jak kwas retinowy.
Dzięki swojej strukturze chemicznej retinol ma zdolność do wiązania się z receptorami retinoidowymi w skórze, co inicjuje szereg procesów biochemicznych, takich jak stymulacja produkcji kolagenu czy przyspieszenie procesu odnowy komórek skóry. Ta zdolność do regulowania aktywności komórkowej sprawia, że retinol stał się składnikiem powszechnie stosowanym w kosmetykach, szczególnie w celu poprawy kondycji skóry i redukcji objawów starzenia.
Formy retinolu w kosmetyce
W kosmetykach dostępne są różne formy retinolu. Różnią się one od siebie przede wszystkim strukturą chemiczną, co wpływa na ich aktywność biologiczną. W kosmetyce stosowane są najczęściej:
- Retinol – to najbardziej popularna forma. Po nałożeniu na skórę ulega przekształceniu w bardziej aktywny retinaldehyd (retinal), a dalej w kwas retinowy.
- Retinal – jest aktywniejszy od retinolu. Ma zdolność do przekształcania się w kwas retinowy bezpośrednio po nałożeniu na skórę. Stabilny i skuteczny, a ze względu na mniejszy potencjał drażniący, jest polecany także osobom z cerą wrażliwą.
- Palmitynian retinolu – to najmniej aktywna biologicznie forma retinolu. Nie ulega przekształceniu do kwasu retinowego, dlatego działa powierzchownie, poprawiają odżywienie i nawilżenie naskórka.
Wszystkie te substancje, żeby działać, muszą w skórze ulec transformacji do kwasu retinowego. Kwas retinowy, choć najbardziej aktywny, jest dostępny wyłącznie na receptę i powinno się go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak retinol wpływa na skórę?
Retinol wykorzystywany jest najczęściej jako substancja przeciwstarzeniowa lub wspomagająca terapię trądziku. Lata prowadzonych badań udowodniły, że substancja ta:
- Wpływa na aktywność fibroblastów i pobudza syntezę kolagenu, poprawia jędrność i elastyczność skóry.
- Przeciwdziała degradacji włókien kolagenowych.
- Reguluje podziały komórkowe w naskórku i pobudza odnowę komórkową.
- Wygładza naskórek, powodując złuszczanie martwych komórek.
- Wpływa na angiogenezę, dzięki czemu poprawia ukrwienie skóry.
- Chroni przed aktywnością wolnych rodników.
- Reguluje pracę gruczołów łojowych.
- Wyrównuje koloryt cery i hamuje nadmierne gromadzenie się melaniny, dzięki czemu zapobiega przebarwieniom.
Komu polecamy kosmetyki z retinolem?
Teoretycznie każdemu, kto zauważa u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry. Najczęściej dzieje się to ok. 30. r.ż., ale u osób, które nadmiernie korzystają ze słońca, upływ czasu może być widoczny na skórze znacznie szybciej. Ważne jest, by kosmetyk, po który sięgasz, miał odpowiednią dla Ciebie formułę i zawartość substancji aktywnej. Retinol stosujemy w pielęgnacji wieczornej i wymaga on przyzwyczajenia skóry.
Jak bezpiecznie stosować retinol?
Nasza skóra potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do działania retinolu. Dlatego, kiedy zdecydujesz się na pielęgnację retinoidami, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.
- Zacznij od stosowania kosmetyku z retinolem 1-2 razy w tygodniu. Pomiędzy aplikacjami rób kilkudniowe przerwy. Na początek stosuj preparaty z niskim stężeniem. Jeśli Twoja skóra nie jest przyzwyczajona, ogranicz się do maksymalnie 0,3% retinolu.
- W pozostałe wieczory stosuj kosmetyki, które pomogą odbudować barierę hydrolipidową. Postaw na łagodzenie, nawilżanie i regenerację.
- Na dzień bezwzględnie aplikuj krem z wysokim SPF. Retinol nie lubi się ze słońcem i brak ochrony może skutkować pojawieniem się plam i przebarwień. Pamiętaj też, że słońce samo w sobie przyspiesza starzenie naszej skóry.
- Obserwuj skórę, jeśli nie wystąpią podrażnienia, możesz w kolejnym tygodniu zwiększyć częstotliwość stosowania preparatu o dodatkowy dzień.
Kto nie powinien stosować retinolu?
Ponieważ retinol to bardzo aktywna substancja, istnieją przeciwwskazania do jego użycia. Z kuracji zrezygnuj, jeśli:
- Jesteś w ciąży lub karmisz.
- Stosujesz terapię doustnymi retinoidami.
- Masz skórę bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień.
- Przechodzisz inne kuracje silnie złuszczające.
- Korzystasz z kąpieli słonecznych i solarium.
- Twoja skóra jest uszkodzona, występują na niej stany zapalne lub rany.
Jaki kosmetyk z retinolem wybrać?
Jeśli chcesz włączyć retinol do pielęgnacji, postaw na serum lub krem z tym składnikiem. W naszej ofercie znajdziesz wiele produktów z tym składnikiem. Osobom poczatkującym lub posiadaczom cery wrażliwej polecamy zwłaszcza SERUM 16 Cosmedix. Znajdziesz w nim liposomowy kompleks retinolowy, który jest stopniowo uwalniany do skóry, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień charakterystycznych dla retinoidów. To świetny wybór, jeśli masz skłonność do zmian trądzikowych. Serum reguluje pracę gruczołów łojowych, a jednocześnie nawilża skórę i chroni ją przed wolnymi rodnikami. Nawet jeśli dotąd omijałaś retinol szerokim łukiem, teraz możesz bezpiecznie włączyć go do swojej pielęgnacyjnej rutyny.
Jeśli szukasz preparatu, który będzie równoważył wytwarzanie sebum i działał przeciwtrądzikowo, z pewnością polubisz też serum GO WITH THE GLOW od PUR. Obok retinolu znajdziesz tu niacynamid, kwas mlekowy i nawilżające ekstrakty roślinne. Serum przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych, a jednocześnie nawilża skórę i łagodzi podrażnienia, dlatego sprawdzi się również w przypadku cer wrażliwych. To doskonały wybór dla osób, których cera jest matowa i pozbawiona blasku.
Osobom, które mają już doświadczenie z retinolem, a których skóra potrzebuje silniejszej stymulacji, polecamy REFINE PLUS od Cosmedix. Zawarty w nim 8% kompleks retinolowy AGP intensywnie pobudza syntezę kolagenu, wpływa na wyraźne spłycenie zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień. Kompozycja składników nawilżających uzupełnia barierę hydrolipidową i poprawia kondycję skóry.
Cera z pierwszymi oznakami starzenia z pewnością polubi się także z CERETIN BOOST. To przeciwstarzeniowe serum od PÜR widocznie ujędrnia skórę, wyrównuje jej koloryt, a jednocześnie nawilża ją i chroni. Nadaje cerze promienny, młodzieńczy wygląd, a morskie biotyki chronią mikrobiom i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.
Niezależnie od tego, na który z preparatów się zdecydujesz, stosuj go uważnie i systematycznie. Pierwsze efekty możesz zauważyć dość szybko, ale na te długotrwałe trzeba poczekać ok. 3 miesięcy. Chroń skórę przed słońcem i zapewnij jej prawidłowe nawilżenie, a już wkrótce będziesz cieszyć się młodszym i pięknym wyglądem.